Коли ми хочемо подивитись якусь нову місцевість, але не маємо можливості її відвідати — першим, що спадає на думку, згадуємо такі сервіси віртуальних мандрівок як Google Street View, Bing або Яндекс.Панорами. Знімальні машини цих трьох найвідоміших сервісів відзняли величезну кількість панорам та фотосфер в багатьох містах та місцевостях. Невеликим недоліком є лише те, що більшість знімків була зроблена декілька років тому і багато з них не відповідають дійсності — з часом з’являються нові будинки, дороги, парки, змінюється інфраструктура, а зображення не оновлюються. Це також стосується і супутникових знімків.
Шведська компанія Mapillary AB вирішила проблему актуальності знімків, запустивши у вересні 2013 року сервіс для обміну гео-прив’язаними фотографіями та фотосферами 360° і дозволивши робити фотографії будь-якому зареєстрованому у сервісі користувачу за допомогою звичайного смартфона, екшн-камери, панорамної 360° камери або автовідеореєстратора, перетворюючи відео в фото. Завантажені зображення об’єднуються у фотопослідовності, формуючи довгі ланцюжки з фотографій, які потім можна переглядати як фільм, збільшуючи або зменшуючи швидкість відображення фотографій. Більше того, з’явилась можливість в одному й тому ж місці створювати декілька послідовностей і в подальшому порівнювати зміни, які відбулись на окремому місці — зимою, весною, літом, восени.
Завдяки відкритій ліцензії CC-BY-SA користувачі картографічних сервісів Open Street Map та Here Maps можуть вільно використовувати зображення Mapillary для актуалізації даних своїх ГІС. Також всі фотографії, що завантажуються в сервіс Mapillary оброблюються і аналізуються штучним інтелектом. Це дає змогу повністю розпізнавати майже всі об’єкти на знімках — дорожні знаки, людей, будівлі, дорожню розмітку і інше, формуючи мапу даних. Всього на даний час розпізнаються близько 120 категорій даних.
Завдяки цьому в Mapillary постійно інвестуються сотні мільйонів доларів і з Mapillary співпрацюють всесвітньо відомі компанії, такі як The World Bank, ESRI, Червоний Хрест, Microsoft, Швейцарські федеральні залізниці, HERE, OSM, Mapbox, Volkswagen та інші. Наприклад, Microsoft надала близько 11 мільйонів панорамних знімків для Майамі та Х’юстону для проведення гуманітарної місії у постраждалих регіонах після ураганів. Литовська Транспортна Система надала Mapillary високоякісні панорамні знімки доріг всієї країни довжиною 21 244 км для обміну інформацією з іншими організаціями та громадянами Литви.
Autonomous Intelligent Driving (Audi AG, Volkswagen) ліцензувала набір даних Mapillary Vistas для створення систем безпілотних автомобілів.
Окрім цього, звичайними користувачами з різних країн щоденно завантажуються сотні тисяч зображень та панорамних знімків 360°. Їх загальна кількість досягла вже 330 мільйонів!!!
Одним із чудових прикладів співпраці з Mapillary є канадська велоспільнота Bike Ottawa. Завдяки Mapillary, єдності спільноти та єдиній цілі в Оттаві було оптимізовано велоінфраструктуру, пішохідні зони, створено навігаційні додатки для жителів та гостей міста. За вересень минулого 2017 року велоспільнотою було зроблено більше 400 тисяч фотографій та відзнято більше 2 000 кілометрів маршрутів.
Якщо говорити про окремих користувачів-рекордсменів, jbthemilker (США) – автор 10,4 мільйонів зображень в багатьох американських штатах. Наступний користувач allen завантажив більше 9,5 млн. зображень. Також серед організацій, що співпрацюють з Mapillary, трійка лідерів виглядає так: Sogefi (Франція) – 12,2 млн. фото, Microsoft (США) – 11,1 млн. панорам, Roadroid (Швеція) – 5,5 млн. фото.
Для заохочення користувачів робити знімки, Mapillary постійно проводить різноманітні глобальні змагання, а також залучає до змагань місцеві спільноти. Одним з постійних змагань є Complete The Map, яке відбувається кожні декілька місяців одночасно у десятках країн по всьому світу і допомагає покрити новими знімками все більше нових територій. Учасники отримують вагомі призи — камери GoPro Hero 5 Black, Sony AS300, LG 360 Cam, SD-картки та інші аксесуари для фотографування.
Зважаючи на те, що сервіс знайшов вагому підтримку в Америці, Європі, Японії, Австралії і постійно розширює зону діяльності— варто розвивати поширення сервісу і в Україні. Окрім проведення Complete The Map в Україні вже вкотре щороку проводиться всеукраїнський конкурс геотегованих фото Природно-Заповідного Фонду України, що дає змогу збільшити покриття знімками національних парків, угідь, пам’яток природи та донести до українців екологічні, транспортні, соціальні та інші проблеми, завдяки сервісу Mapillary.
Розглянемо більш детально змагання “Complete The Map”, яке проходить з 1 по 31 серпня 2018 року в 40 містах по всьому світу.
Для участі у змаганні необхідно зареєструватись у Mapillary, подати заявку на реєстрацію свого місця участі, яке являє собою ділянку площею близько 50 квадратних кілометрів і складається з 49 квадратів (7х7), в яких необхідно зробити якомога більше знімків і завантажити їх на Mapillary. Знімати можна що завгодно (автомобільні дороги, пішохідні маршрути, будинки, архітектуру та інше) на будь-який пристрій з камерою та gps-передавачем. Смартфоном це робиться в автоматичному режимі завдяки додатку, з камерами не набагато складніше — фотографуємо і паралельно пишемо трек GPS, потім об’єднуємо геодані треку з фотографіями і завантажуємо на Mapillary за допомогою браузера. Ваші зображення формуються у послідовності і в таблиці лідерів змагання ви можете побачити кількість завантажених зображень, довжину послідовностей та своє місце в турнірній таблиці. А квадрати, в яких відобразяться послідовності, почнуть змінювати колір з червоного на жовтий, а потім на зелений. Це буде означати, що в квадраті сфотографовано всі можливі маршрути. Також кількість зображень, довжина послідовностей і кількість учасників впливають на отримання учасником балів. Чим більше балів, тим більша можливість потрапити на п’єдестал і отримати приз за результатами конкурсу. Якщо робити знімки кожні 2 секунди, за годину можна отримати 1800 знімків. За 30 днів серпня — це 54 000 знімків, витрачаючи на це лише годину в день.
Знімки можна робити в піших прогулянках, на велосипеді, на авто, в громадському транспорті. Головне, щоб вони були в зоні вашого місця участі. Важливо, щоб знімки були якісними, тому фотографуйте в сонячний день, намагайтесь не трясти та не повертати камеру, рухайтесь повільно і ви обов’язково досягнете призового місця та отримаєте свою камеру GoPro Hero 5 Black.